You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Yükleniyor...

Çin’in ihracatı mayıs ayında %7,6 artışla beklenenden fazla arttı

Haber

 

Cuma günü gümrük verileri, Çin’in Mayıs ayındaki ihracatının beklenenden hızlı arttığını, ithalatın ise tahminleri kaçırdığını gösterdi.

Reuters anketine göre ihracat, Mayıs ayında bir önceki yıla göre ABD doları bazında %7,6 artış göstererek %6′lık büyüme beklentilerini aştı.

Ancak ithalat bu süre zarfında %1,8 arttı ve Reuters’in %4,2′lik büyüme tahminini kaçırdı.

Nisan ayında Çin’in ihracatı yıllık %1,5 artarken ithalatı %8,4 arttı. Yılın ilk beş ayında ABD doları cinsinden ihracat bir önceki yıla göre %2,7 artarken, ithalat %2,9 arttı.

CNBC’nin resmi verilerine göre Çin’in ABD ve AB’ye ithalat ve ihracatı bu dönemde düştü. Ancak veriler, Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği ile ticaretin arttığını ve Çin’in bölgeye ihracatının Ocak-Mayıs döneminde yıllık bazda %4,1 arttığını gösterdi. Bu dönemde Çin’in Rusya’ya ihracatı düşerken, Rusya’dan ithalatı %7,5 arttı.
Çin’in gemi ihracatı Ocak-Mayıs döneminde bir yıl öncesine göre neredeyse iki katına çıkarken, otomobil ve entegre devre ihracatı da yüzde 20 arttı. Nadir toprak elementleri, gübre ve cep telefonu ihracatı azaldı.

Yurt içi talebin bir göstergesi olarak, Çin’in ham petrol ithalatı yılın ilk beş ayında 2023′ün aynı dönemine göre çok az değişti. Ülke, dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısı.

Çin’in ihracatı, ABD ile yaşanan ticari gerilimlere rağmen istikrarlı bir performans sergiledi ve genel ekonomik büyümenin desteklenmesine yardımcı oldu.

Caixin imalat satın alma yöneticileri endeksi, yeni ihracat siparişlerinin Mayıs ayında art arda beşinci ayda da arttığını , ancak daha yavaş bir hızda olduğunu gösterdi.

Ancak Uluslararası Para Fonu’nun geçen hafta yaptığı açıklamaya göre, küresel ticaret kısıtlamaları artıyor ; pandemiden önce 2019′da 1.000 iken geçen yıl yaklaşık 3.000 uygulanmıştı.

Kaynak: cnbc