You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Yükleniyor...

Başbakan Sunak’ın seçim kampanyasını ekonomiye bağlamasıyla Birleşik Krallık GSYİH’sı sabit kaldı

Haber

 

                                                       

Çarşamba günü yayınlanan flaş rakamlara göre İngiltere’nin ekonomik büyümesi Nisan ayında durma noktasına geldi ve bu durum, ulusal seçimlerden sadece birkaç hafta önce geçen yılki durgunluğun ardından gelen sessiz toparlanmayı durdurdu.

Reuters anketine katılan ekonomistler, ekonominin Mart ayındaki %0,4 büyümesi sonrasında büyümenin yatay seyretmesini bekliyorlardı.

Daha uzun bir zaman diliminde tablo biraz daha parlaktı; gayri safi yurt içi hasıla Nisan ayına kadar olan üç ayda %0,7 arttı.

İnşaat üretimi art arda üçüncü düşüşünde %1,4 düşerken, üretim üretimi %0,9 düştü. İngiltere’nin hakim hizmet sektöründe %0,2 oranında büyüme devam etti.

İngiltere zaten yılın ilk üç ayında ılımlı bir büyüme sergileyerek ilk çeyreğin tamamında sığ bir durgunluktan çıkışa yol açmıştı.

Quilter Investors yatırım stratejisti Lindsay James, Nisan ayındaki yavaşlamayı son zamanlardaki kasvetli havaya bağladı.

James, e-postayla gönderdiği bir notta “Sürekli yağmur tüketicileri harcama yapmaktan alıkoydu” dedi.

“Son zamanlarda hava çok şükür iyileşti ve muhtemelen Mayıs ayı verilerini artırdı, ikinci çeyrek yavaş bir başlangıç ​​yaptı ve ilk çeyrekte görülen %0,6′lık büyümeyi yakalayabilmek için yapacak çok şey var.”

Faiz indirimi görünümü
Geçen ay bildirilen üç aylık büyüme, İngiltere Merkez Bankası’nın Haziran ayında faiz indirimlerine başlayacağı yönündeki bahisleri alevlendirmişti, ancak piyasa beklentileri o zamandan bu yana önemli ölçüde değişti.

İngiltere Merkez Bankası, para politikasının bir sonraki adımlarına karar vermek için 20 Haziran’da toplanıyor. Yatırımcılar bu ay faiz indirimi duyurusu yapma şansını çok az görüyor, bunun yerine Ağustos veya Eylül ayına bakıyor.

Salı günü açıklanan işgücü verileri, İngiltere’de işsizliğin beklenmedik bir şekilde son iki buçuk yılın en yüksek seviyesine çıktığını, ücret artışının ise beklenenden yüksek %6 seviyesinde gerçekleştiğini ve para politikası yapıcılar için karışık bir tablo ortaya koyduğunu gösterdi.
Çarşamba günü yayınlanan rakamlar da İngiltere’nin mal ithalatı değerinin Nisan ayında %8,2 arttığını, ihracat değerinin ise sabit kaldığını gösterdi.

Ülke üç haftadan biraz uzun bir süre içinde genel seçime giderken taze ekonomik veriler siyasi cephane görevi görebilir. Görevdeki Muhafazakar Parti’nin ekonomik kayıtları ve onun ve rakibi İşçi Partisi’nin önerdiği vergi ve harcama planları, kampanyanın temel savaş alanlarıdır. Başbakan Rishi Sunak son konuşmalarında İngiltere’de enflasyondaki son düşüşe dikkat çekti. Ebury’nin ticaret sorumlusu George Roberts, “zorlu birkaç yılın” ardından Birleşik Krallık ihracatçılarını kendi tarafına çekmeye çalışan Sunak için ticaret rakamlarının artık bir darbe olacağını söyledi.

Kaynak: cnbc