You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Yükleniyor...

Çin Gösterge Kredi Faiz Oranlarını Değiştirmedi

Haber

Çin, piyasa beklentilerine uygun olarak Perşembe günü gösterge borç verme faiz oranlarını aylık sabitleme seviyesinde değiştirmedi.

Düzenli aylık LPR sabitlemeleri, Pekin'in parasal gevşeme çabalarının, faiz oranı marjlarının daralması ve para biriminin zayıflaması nedeniyle sınırlı olmaya devam ettiğini vurguluyor. Buna rağmen, son dönemdeki veriler düzensiz bir ekonomik toparlanmayı desteklemek için daha fazla desteğe ihtiyaç duyulduğunu gösteriyor.

Bir yıllık kredi faiz oranı (LPR) %3,45'te tutulurken, beş yıllık LPR değişmeyerek %3,95'te kaldı. Reuters'in bu hafta 30 piyasa katılımcısıyla yaptığı ankette, katılımcıların 21'i veya %70'i her iki oranın da değişmemesini bekliyordu. Çin'in yeni ev fiyatları Mayıs ayında 9,5 yıldan fazla bir sürenin en hızlı düşüşünü gösterdi. Pazartesi günü yayınlanan resmi veriler, hükümetin arz fazlasını dizginleme ve borç yüklü geliştiricileri destekleme çabalarına rağmen emlak sektörünün durgun bir durumda olduğunu gösterdi.

Çin'de yeni banka kredileri Mayıs ayında beklenenden çok daha az toparlandı ve bazı önemli para göstergeleri rekor düşük seviyelere ulaştı; bu da dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin hâlâ toparlanma hızını yakalamakta zorlandığını gösteriyor.

Çin'deki yeni ve ödenmemiş kredilerin çoğu bir yıllık LPR'ye dayalıyken, beş yıllık faiz oranı ipoteklerin fiyatlandırılmasını etkiliyor. Beş yıllık LPR, konut piyasasını desteklemek için Şubat ayında 25 baz puan kadar makul bir oranda düşürüldü. Merkez bankası destekli bir gazete olan Financial News, bu haftaki bir yorumunda, Çin'in hala faiz oranlarını düşürmek için yeterli alana sahip olduğunu ancak para politikasını ayarlama yeteneğinin iç ve dış kısıtlamalarla karşı karşıya olduğunu söyledi.

Kaynak: Reuters