You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Yükleniyor...

Dünya Altın Konseyi, Singapur’un ‘ağırlık merkezinin’ doğuya kaymasıyla altın piyasasına liderlik edeceğini söyledi

Haber

Dünya Altın Konseyi’ne göre, ticaret doğuya doğru kayarken Singapur önde gelen bir altın merkezi olmaya hazırlanıyor.

Asya-Pasifik başkanı ve küresel merkez bankaları başkanı Shaokai Fan, bunun temel nedenlerinden birinin, önde gelen gelişmekte olan ekonomilerdeki altın tüketiminin artması ve bu pazarların çoğunluğunun Asya’da yoğunlaşması olduğunu söyledi.

Kendisi, Singapur’un aktif olarak altın toplayan bu merkez bankalarına olan yakınlığının da başka bir faktör olduğunu ekledi.

Singapur’da düzenlenen Asya Pasifik Kıymetli Madenler Konferansı’nda konuşan Fan, “Altın piyasasının ağırlık merkezi doğuya kaydı ve Singapur tesadüfen bu yeni dengenin potansiyel dayanak noktası oldu” dedi.

Çin, dünyanın en büyük altın tüketicisi ve merkez bankası, altın rezervlerini artırmaya çalışan ülkenin en büyük külçe alıcısı konumunda.

Merkez bankaları arasında Çin Halk Bankası 2023′te en büyük altın alıcısı oldu.
WGC’nin yakın tarihli bir raporuna göre Japonya, 2019′dan bu yana en güçlü ilk çeyrek altın takı talebini kaydederek altın talebindeki esnekliğin devam ettiğini gösterdi .

Benzer şekilde, Güney Kore de altın alımlarında iki yılı aşkın sürenin en sert çeyreklik artışını kaydetti.

Ek olarak Singapur , Çin, Avustralya, Endonezya, Filipinler, Papua Yeni Gine ve Laos gibi dünyadaki altın madenciliği tedarik merkezlerinin yaklaşık %25′ine yakındır .

Fan, resmi bir altın rezerv merkezi bulma ihtiyacının, özellikle değişken jeopolitik iklim ortamında, dünya çapındaki merkez bankacıları için giderek artan bir endişe haline geldiğini söyledi. Kendisi, Singapur’un merkez bankasının altın tonozlama merkezi olarak Londra ve New York’a “gerçekten geçerli bir alternatif” olabileceğini de sözlerine ekledi.
Fan, “Singapur gelecekte altın piyasasına liderlik etmeye hazırlanıyor” dedi ve Singapur’un külçe piyasasının geleceğindeki önemli rolüne katkıda bulunan diğer faktörlerin arasında ülkenin siyasi istikrar taahhüdü ve yatırım altını üzerindeki satış vergisinin kaldırılması yer aldığını belirtti.

Fan, “Singapur’da yatırım altının GST’sinin kaldırılması ve burada iyi teslimat rafinerilerinin kurulması, Singapur’u altın ticareti için lider bir merkez olarak güçlendirdi” dedi.

Ekim 2012′den bu yana Singapur hükümeti, satış vergisi olarak da bilinen Mal ve Hizmet Vergisini (GST) yatırım yapılabilir değerli metallerden muaf tutuyor.

Kaynak: cnbc