You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Yükleniyor...

Fed Faiz Oranlarını Değiştirmedi, Bu Yıl Bir Kesinti Planlıyor

Haber

 

Federal Reserve, iki günlük politika toplantısını Çarşamba günü tamamlayarak faiz oranlarını değiştirmedi ve 2024'te bir kesinti olacağını, gelecek yıl ve sonrasında daha fazla kesinti olacağını belirtti. Çarşamba günü erken saatlerde, Fed'in açıklamasından hemen önce, yeni enflasyon verileri Mayıs ayı için tüketici fiyat artışlarında dikkate değer bir yavaşlama gösterdi; bu, enflasyonun soğuduğunun en açık göstergesiydi. 

Tüketici fiyatları Mayıs ayına kadar yıl içinde %3,3 arttı ve bu enflasyondaki yavaşlamayı gösterdi.
Petrol fiyatları Çarşamba günü yükselişe geçti; hem Brent ham petrolü hem de ABD gösterge ham petrolü, Fed toplantısının bitiminden kısa bir süre sonra neredeyse %1 oranında değer kazandı. 
Brent %0,84 artışla 82,61 dolardan işlem görürken West Texas Intermediate (WTI) gün için 0,61 sentlik kazançla %0,78 artışla 78,51 dolardan işlem görüyordu. Fed, faiz indirimlerini uygulamadan önce enflasyonun gerçekten merkez bankasının %2 hedefini karşılayacak kadar soğuyup yavaşlamadığını belirlemekte zorlanıyordu ve bu yılın ilk çeyreği ciddi bir tereddüt yaratmıştı. 

Bu yılın ilk çeyreğinin kapanışında Federal Reserve, politika yapıcıların büyük ölçüde ABD'deki faiz oranlarının bu yıl %4,6'ya, 2025'te %3,9'a ve ertesi yıl %3,1'e düşürülmesini beklediklerini belirtti. 

Avrupa  Merkez Bankası  geçen hafta faiz oranlarını düşürmeye başladı ve Kanada da aynısını yaptı. ECB'nin 2019'dan bu yana ilk kez faiz indirimi yapması, enflasyonla mücadelede önemli bir çabaya işaret ediyor. Bunu takiben Danimarka merkez bankası da gösterge faiz oranını 25 baz puan düşürerek %3,35'e düşürdü. ECB, avro bölgesinde 2022'nin sonundaki %10'dan %2,6'ya düşen enflasyonun düşürülmesinde ilerleme kaydedildiğini belirtti.
JP Morgan ekonomistleri, Fed'in bu yıl bir veya iki kez, gelecek yıl ise üç kez faiz indirimine gideceğini öngörmüştü.

Kaynak: oilprice