You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Yükleniyor...

Fed Harker'dan Faiz İndirimi Mesajı

Haber

Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ekonomik tahmininin gerçekleşmesi durumunda ABD Merkez Bankası'nın bu yıl bir kez gösterge faiz oranını düşürebileceğini söyledi. Harker, Philadelphia'daki bölgesel merkez bankasının ev sahipliği yaptığı bir etkinlikte yaptığı konuşmada, yavaşlama beklentisini dile getirerek, "Her şey tahmin edildiği gibi gerçekleşirse, yıl sonuna kadar bir faiz indiriminin uygun olacağını düşünüyorum" dedi. Harker, temel senaryo olarak, ekonomik büyümenin trendin üzerinde olmasını, işsizlik oranında ılımlı bir artış beklediğini ve enflasyonun uzun süreli bir geri dönüşle hedefe ulaşacağını ifade etti.

ABD Merkez Bankası, enflasyonu Fed'in yüzde 2 hedef oranına geri döndürmek amacıyla ekonomi üzerindeki baskıyı sürdürmeyi hedeflediği geçen haftaki politika toplantısında faiz oranlarını değiştirmeyerek yüzde 5,25-5,50 aralığında tuttu. Fed'in tercih ettiği ölçüme göre enflasyon Nisan ayında yıllık %2,7 seviyesindeydi.

Harker, geçen haftaki Tüketici Fiyatları Endeksi okumasının "çok memnuniyet verici" olduğunu, ancak bu yıl enflasyonda şu ana kadar kaydedilen ilerlemenin ılımlı olduğunu ve genel dalgalanmalar göz önüne alındığında bir karar verebilmek için önümüzdeki aylarda daha fazla veriyi analiz etmesi gerektiğini belirtti.

Harker, yüksek barınma enflasyonunun uzun vadedeki potansiyel inatçılığı ve "hizmetler sektöründe, özellikle otomobil sigortasında sürekli yüksek seyreden enflasyon oranı" gibi yukarı yönlü riskleri azaltmak amacıyla Fed'in politika oranının şimdilik değişmeden kalması gerektiğini de ekledi.

Yine de Harker, daha fazla ekonomik veri analiz edildikçe oranlara ilişkin görüşünü değiştirmeyi göz ardı etmedi. "Veriler öyle ya da böyle bozulursa, bu yıl için iki kesintinin ya da hiç kesintinin olmamasının oldukça mümkün olduğunu görüyorum... verilere bağımlı kalacağız" dedi.

Son politika toplantısında, Fed'in 19 politika yapıcısının medyan tahmini bu yıl tek bir faiz indirimi yönündeyken, mali piyasalar şu anda yıl sonuna kadar iki faiz indirimi bekliyor.

Kaynak: Reuters