You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Yükleniyor...

Japon borsaları yükseldi, yen BOJ'un temkinli duruşunun ardından değer kaybetti

Haber

 

Japon hisseleri zayıf Asya piyasalarından daha iyi performans göstererek yükselirken, Japonya Merkez Bankası'nın gelecekte devasa tahvil alımlarını azaltmaya başlayacağını açıklamasının ardından yen büyük değer kaybetti ve bu sürecin daha erken başlayacağı yönündeki bazı iddiaları boşa çıkardı.
Tokyo'nun Nikkei'si (.N225), Japonya merkez bankasının büyük parasal teşvikten yavaş ama istikrarlı bir şekilde geri çekilmeye başlamasının ardından yen, dolar başına 157,98 ile 1,5 ayın en düşük seviyesine gerilerken, %0,7 artışla seyrini tersine çevirdi.
BOJ, ayda yaklaşık 6 trilyon yen (38 milyar dolar) düzeyindeki mevcut hızda devlet tahvili satın almaya devam edeceğini söylerken, aynı zamanda önümüzdeki bir ila iki yıl için azaltma planının ayrıntılarını gelecek toplantıda açıklamayı da taahhüt etti. 
BOJ, yaptığı açıklamada, "Mart toplantısında aldığımız karar doğrultusunda alım yapacağız" dedi, ancak bundan sonra finansal piyasalarda uzun vadeli faiz oranlarının daha serbest oluşmasını sağlamak amacıyla satın alma tutarını azaltacağını da sözlerine ekledi.
Yasal ve Genel Yatırım Yönetimi Asya-Pasifik yatırım stratejisti Ben Bennett, BOJ'un devlet tahvili alımlarını azaltacağına ve parasal genişlemeyi etkili bir şekilde tersine çevirmeye başlayacağına dair artan bir beklenti olduğunu söyledi.
"Gerçekten de tahvil varlıklarını azaltma niyetlerini açıkladılar, ancak ayrıntılar için bir sonraki politika toplantısına kadar beklememiz gerekiyor... Dolayısıyla piyasanın ilk tepkisi daha düşük getiriler ve daha zayıf yen yönünde oldu."
Yenin Nisan ayı sonunda dolar başına 160,245 ile 34 yılın en düşük seviyesine gerilemesi, Japon yetkililerin toplamda 9,79 trilyon yen (62,25 milyar dolar) tutarında çok sayıda müdahalesini tetikledi.
ABD Hazine tahvil getirilerine son derece duyarlı olan yen, bu yıl dolar karşısında %10'un üzerinde kayıp yaşadı.
AllianzGI'nın çoklu varlıklardan sorumlu küresel CIO'su Greg Hirt, BOJ'un sabırlı kalmasını ve yaz boyunca daha fazla veri elde edildikçe muhtemelen yalnızca Temmuz ayında veya bu yılın sonlarında faiz artırımına gitmesini bekliyor.

Kaynak: reuters