You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Yükleniyor...

Petrol Fiyatları Haftaya Hafif Yükselişle Başladı Ancak Belirsizlik Devam Ediyor

Haber

Ham petrol fiyatları, yaz sürüş sezonunda yakıt talebinin artacağı beklentileri üzerine haftaya hafif bir yükselişle başladı.

Geçen Cuma açıklanan ve faiz indirimi beklentilerini azaltan ve talebi daha da artıran güçlü ABD istihdam verilerinin ardından seansın geri kalanında dalgalanmalar görülebilir.
Çalışma İstatistikleri Bürosu,  Mayıs ayında tarım dışı işlerde 272.000 artış bildirdi; bu, beklenenden yüksekti ve doların yükselmesine neden oldu. İşsizlik oranı da %4'e yükselse de piyasa bu hafta yapılacak Fed toplantısına odaklanarak istihdam eklemelerine odaklandı.
Bu arada Avrupa'da, Avrupa Parlamentosu için Pazar günü yapılan seçimlerde beklenen sağ rüzgar dalgasının birçok AB üye ülkesini etkisi altına alması ve emtia piyasasındaki belirsizliği artırmasının ardından euro baskı altına girdi. Fransa'da Marine Le Len'in Ulusal Rallisi'nin ezici zaferinin ardından ay sonunda erken seçim yapılacağı haberi de petrol fiyatlarına yardımcı olmadı.

Reuters'in aktardığına göre  IG analisti Tony Sycamore, "Macron ve seçimlerle ilgili olarak, ABD'de tarım dışı istihdamda getirilerin daha da yükseldiğini gösteren yukarı yönlü sürprizin ardından bu durum başka bir belirsizlik katmanı yaratıyor" dedi.

Sycamore, "Bu teklifin geçen hafta OPEC+ toplantısı sonrasında aldığı olumsuz tepki göz önüne alındığında, kesintilerini piyasaya ne zaman geri verebilecekleri konusunda OPEC+'nın bazı üye ülkeleri arasında muhtemelen daha fazla endişe yaratacak" diye ekledi Sycamore.
ING'den Warren Patterson ve Ewa Manthey, petrol piyasalarında düşüş eğiliminin devam ettiğini, bunun da ICE Brent'te net uzun pozisyonlarda 102.000'den fazla düşüşle 5.678'e önemli bir düşüş içeren yeniden konumlandırmaya yol açtığını belirtti. Analistler, uluslararası göstergedeki mevcut uzun pozisyonların 2014'ten bu yana en düşük seviyede olduğunu belirtti.

Petrol fiyatlarını olumsuz etkileyen bir diğer faktör ise OECD ülkeleri genelinde stokların artması oldu. Enerji danışmanlığı FGE'ye göre, Mayıs ayında karada 48 milyon varil olarak rapor edilen bu rakam, 30 milyon varil olan 2015-2019 ortalamasının önemli ölçüde üzerindeydi.
Ancak FGE, yılın geri kalanı için yükseliş notu verdi ve şunları söyledi: "2024'ün 3. çeyreğine girerken piyasanın güçlenmesini ve ham petrol fiyatlarının varil başına 80 ABD doları orta seviyelerine ulaşmasını beklemeye devam ediyoruz, ancak bunun için muhtemelen bir düzeltmeye ihtiyaç olacak." Ön stok verilerinden sıkılaşmanın ikna edici sinyali geliyor.”

Kaynak: oilprice